www.PROFIKLUBELEKTROTECHNIKU.cz
Přihlášení / Registrace

Systém iMCC xEnergy

Integrace komunikace pomocí připojení SmartWire-DT – Systém iMCC xEnergy umožňuje prediktivní údržbu s rozšířenými diagnostickými funkcemi

Společnost Eaton, výrobce širokého spektra řešení pro řízení spotřeby energie, představuje nové inteligentní motorové řídicí centrum iMCC s komunikačními možnostmi, určené pro řadu rozvaděčů xEnergy. xEnergy je rozváděčový systém, který vám poskytne širokou paletu možností pro spolehlivou distribuci elektrické energie a individuální řešení uspokojující potřeby zákazníků. Je navržený tak, aby vyhovoval stále rostoucím požadavkům při maximální efektivitě. Eaton xEnergy poskytuje optimální řešení pro stavební infrastruktury do 5000A.

Rozváděčový systém xEnergy se skládá z typově zkoušených funkčních modulů, které v detailech i v celé sestavě plně vyhovují požadavkům normy ČSN EN 61439-1. Výhodou typově zkoušeného systému je úspora nákladů pro výrobce rozváděčů a uživatele, protože firma Eaton garantuje shodu vykonaných typových zkoušek s požadavky normy ČSN EN 61 439-1.

Vedle běžných provedení rozváděče s poměrně jednoduchým vybavením (způsob oddělení 1 až 2) je možné konstruovat i složité rozváděče s vnitřním oddělením prostoru (způsob oddělení 3 až 4), rovněž i tzv. šuplíkové vyhotovení.

Zavedením normy ČSN EN 61 439-1 se ruší rozdělení na typově zkoušené rozváděče TTA, a částečně typově zkoušené rozváděče PTTA. Avšak pro výrobce rozváděčů, kteří používají typově zkoušené rozváděče, jsou změny minimální. Systém xEnergy splňuje novou řadu norem pro nn rozváděče už dnes a výrazně tak ulehčuje práci výrobcům rozváděčů.

Kompletní řídicí kabeláž uvnitř šuplíkových jednotek iMCC a kabeláž k řídicímu prvku vyšší úrovně jsou nahrazeny komunikačním systémem. Uživatelům to přináší nesporné výhody díky snížení nároků na zajištění kabeláže. Do řídicího prvku vyšší úrovně lze nyní přenášet také zásadní podrobné informace z šuplíkových jednotek, což operátorům dovoluje výrazně zvýšit spolehlivost a dostupnost motorů. Řídicí centrum xEnergy iMCC je proto ideální pro použití v průmyslových výrobních procesech, které vyžadují velmi vysokou úroveň dostupnosti stroje a systému.

Obr.: iMCC xEnergy zvyšuje dostupnost systému pomocí vylepšených diagnostických funkcí

 

Pro komunikaci uvnitř rozvaděčového systému je použit komunikační a propojovací systém Eaton SmartWire-DT. Nahrazuje dříve vyžadovanou řídicí kabeláž v šuplíkových jednotkách MCC, stejně jako kabeláž pro řídicí a stavové informace šuplíkových jednotek v rozvaděčové skříni. Standardní systémy fieldbus, jako jsou Profibus-DP, CANopen, MODBUS-TCP nebo Ethernet/IP, zajišťují přenos dat z rozvaděčové skříně do PLC vyšší úrovně.

Spojením propojovacího systému SmartWire-DT s rozvaděči xEnergy společnost Eaton vytrvale podporuje tržní trend směrem k inteligentním rozvodným zařízením a rozvaděčům. Inovativní rozvaděčová technika, jako jsou motorové spouštěče PKE s elektronickou ochranou proti přetížení, poskytuje podrobné provozní a diagnostické informace, které nelze přenášet po tradiční řídicí kabeláži. To proto umožňuje centru iMCC se spouštěčem PKE nejen využívat digitální signály pro přepínání nebo detekci pozice přepínače nebo stavových informací, ale také analogové hodnoty, zejména například tepelné zatížení motoru nebo aktuální motorové proudy. Tyto rozšířené diagnostické informace umožňují implementaci funkcí prediktivní údržby (monitorování stavu). Provozovatelům závodů to tedy umožňuje detekovat selhání předem a implementovat opatření k zvýšení provozní spolehlivosti a udržení míry odstávek závodů na minimu.

Pokud se šuplíková jednotka iMCC musí vyměnit, stačí, když údržbáři jednoduše vytáhnou sekci MMC a nahradí ji vhodnou předem nakonfigurovanou šuplíkovou jednotkou. Moduly speciálně vyvinuté pro tento účel v rozvaděčích xEnergy a v šuplíkových jednotkách zajišťují automatické obnovení přerušené komunikace vyměňované šuplíkové jednotky. Tři jednoznačné indikace pozice přepínače pro „provoz“, „test“ a „odpojený“ stav nabízejí zvýšenou bezpečnost během údržby.

Připojení SmartWire-DT dovoluje výrobcům panelů a partnerům pro rozvaděče xEnergy těžit z přínosů jednoduché montáže a omezeného rozsahu a prostorových nároků kabeláže u šuplíkové jednotky. Protože SmartWire-DT nahrazuje řídicí kabeláž uvnitř šuplíkové jednotky (k provozním prvkům, rozváděcí technice, jističům a dalším I/O modulům), a také v úseku kabelového připojení z šuplíkové jednotky k PLC, lze dosahovat značných úspor času potřebného pro instalaci a zprovoznění. Zároveň je optimalizováno využití prostoru v šuplíkové jednotce a jsou sníženy náklady na materiál. Nepotřebné hardwarové součásti jsou eliminovány rychleji a je zjednodušeno technické zajištění a zprovoznění iMCC a rozvaděče xEnergy. Je možno také navrhnout lépe organizované uspořádání uvnitř šuplíkových jednotek a chránit je před chybami kabeláže. Také sestavování a testování je praktické, protože všechna relevantní data jsou přenášena po rozhraní fieldbus namísto tradičních řídicích kabelů. Software SWD-Assist pro plánování a zprovozňování uživateli umožňuje také plně testovat jednotlivé šuplíkové jednotky – bez nutnosti PLC.

Šuplíkové jednotky iMCC jsou dostupné ve dvou verzích: Základní model s termomagnetickým jističem PKZ indikujícím stav jističe a rozšířená verze s komunikujícím spouštěčem PKE s elektronickou ochranou proti přetížení. K dispozici jsou také prázdné šuplíkové jednotky pro zakázkové aplikace. Systém lze kdykoli rozšířit doplněním nových nebo jiných šuplíkových jednotek bez jakýchkoli změn infrastruktury. Data z těchto šuplíkových jednotek jsou rovněž přenášena jednoduše po instalovaném komunikačním systému SmartWire-DT. V současnosti jsou dostupné následující šuplíkové jednotky iMCC pro xEnergy: spouštěč DOL (0,06 – 160 kW), reverzační spouštěč (0,06 – 110 kW), reverzační spouštěč hvězda-trojúhelník (5,5 – 75 kW) a výkonový vývod 3/4p (16/20 – 400A).

Dokumentace, montážní příručky a letáky s pokyny jsou dostupné na naší partnerské webové stránce www.xenergy-partner.com. Obvodová schémata a seznamy s podrobnostmi o šuplíkových jednotkách jsou dostupné na naší webové stránce www.eaton.eu

 

Pro další informace o společnosti Eaton navštivte webovou stránku www.eaton.eu. Pro všechny nejnovější zprávy nás sledujte na Twitteru prostřednictvím @Eaton_EMEA, nebo navštivte naši firemní stránku Eaton EMEA na serveru LinkedIn.

 

Fotogalerie
Diskuse k obsahu
Příspěvků (0)  |  Uživatelů (0)  |  Poslední (prázdné)

Nejsou žádné příspěvky k tomuto článku. Buďte první!

Pro přidání příspěvku do diskuse musíte být přihlášeni. Nevhodné, nebo vulgární příspěvky budou redakcí odstraněny.
Vložit nový příspěvek

Vývoj a správa prezentace NAUSUS