www.PROFIKLUBELEKTROTECHNIKU.cz
Přihlášení / Registrace

Svodiče přepětí od firmy Eaton

V důsledku přímých i vzdálených úderů blesků dochází každoročně k velmi vysokým škodám. Nejnáchylnější částí objektu je jeho elektrické a elektronické vybavení. I relativně slabé účinky vzdáleného úderu blesku často vedou ke zničení elektronických spotřebičů elektrické energie. Opatření proti těmto škodám jsou principiálně velmi snadná, stačí použít tzv. svodiče přepětí.

První stupeň ochrany, třída T1 (I, B) řada SPI

Svodiče bleskových proudů třídy T1 (I, B) tvoří první stupeň ochrany instalace nn v domě či bytě. Tyto svodiče jsou určeny k odvedení bleskového proudu zavlečeného do elektroinstalace, a musí být schopny odvést poměrně vysokou energii. Firma Eaton v současné době nabízí pro třídu T1 (I, B) řadu svodičů SPI (Obr. 1). Tyto svodiče jsou v zapouzdřeném provedení a obsahují jiskřiště s řízenou ionizací. Jsou nabízeny v typech SPI-35/440 a rovněž jako sčítací jiskřiště N/PE SPI-50/NPE a SPI-100/NPE. Pro snadnější objednávání jsou k dispozici třípólové sady pro sítě TN-C a čtyřpólové sady v zapojení 3 + 1 pro systémy TN-S.

Dva stupně ochrany v jednom svodiči, třída T1+T2 (I+II, B+C), řada SPBT12

V instalacích, jež nejsou ohroženy přímým úderem blesku, jsou standardně doporučovány pouze svodiče třídy T2 (II, C). Nicméně i v takových instalacích velmi často hrozí nebezpečí zavlečení bleskového proudu, proti kterému nemůže svodič třídy T2 (II, C) poskytnout dostatečnou ochranu. Za optimální řešení v uvedených případech lze považovat kombinovaný svodič T1+T2 (Obr. 2). Firma Eaton v tomto případě nabízí nové modulové provedení. Tato řada nese označení SPBT12. Takový prvek poskytuje kromě cenové výhody i úsporu místa v rozváděči, neboť oba stupně jsou integrovány v jednom modulu.

Druhý stupeň ochrany, třída T2 (II, C), řada SPCT2

Svodiče třídy T2 (II, C) představují druhý stupeň ochrany proti přepětím, která vzniknou přímým úderem blesku, nebo první stupeň ochrany proti přepětím, která jsou způsobena rychlými spínacími procesy či nepřímým úderem blesku. V této třídě je nabízena nová typová řada SPCT2. Výhodou svodičů řady SPCT2 je jejich modulové provedení. Řada SPCT2 je k dispozici v celé řadě hodnot jmenovitých napětí 75, 130, 175, 280, 335, 385, 460 a 580 V.

Třetí stupeň ochrany, třída T3 (III, D), řada SPDT3

V nabídce firmy Eaton lze nalézt různá řešení svodičů řady T3 (III, D). Jako příklad můžeme uvést novou řadu svodičů SPDT3, která je určena pro montáž na DIN lištu a slouží k ochraně citlivých zařízení, která jsou součástí moderních rozváděčů.

Fotogalerie
Diskuse k obsahu
Příspěvků (0)  |  Uživatelů (0)  |  Poslední (prázdné)

Nejsou žádné příspěvky k tomuto článku. Buďte první!

Pro přidání příspěvku do diskuse musíte být přihlášeni. Nevhodné, nebo vulgární příspěvky budou redakcí odstraněny.
Vložit nový příspěvek

Vývoj a správa prezentace NAUSUS