Jak navrhnout rozhraní člověk-stroj pro digitální budoucnost
PRAHA 27. 11. 2017 - Společnost Eaton vydává novou odbornou studii s názvem „Inovativní provozní koncepty pro novou generaci strojů“. Autor Tobias Ischen představuje základní provozní koncepce a vizualizace, a zároveň navrhuje co musí konstruktéři strojů zvážit, aby splnili požadavky 4. průmyslové revoluce, IoT (internetu věcí) a budoucích potřeb uživatelů, digitální doby. Při tom popisuje vývoj moderních multidotykových ovládacích zařízení a roli ovládacích a signalizačních přístrojů.
Je zřejmé, že bez dotykových zařízení si dokážeme každodenní život představit čím dál hůře a multidotykové ovládací jednotky se stávají stále důležitějšími i v oblasti průmyslu. Nová chytrá zařízení podporují hladký průběh procesů a poskytují také cennou podporu: usnadňují získávání informací o stavu strojů, záznamových listů nebo servisních plánů v libovolném čase prostřednictvím webového rozhraní. Jaký je výsledek? Zkrácení doby odstávky strojů a zvýšení produktivity.
Strojní inženýři mají příležitost navrhovat stroje s přidanou hodnotou. Té dosahují prostřednictvím moderních ovládacích míst kombinujících multidotykové panely a pečlivě vybrané ovládací a signalizační přístroje s atraktivním designem. Zároveň musí zajistit, že rozhraní člověk-stroj (HMI) bude vždy poskytovat bezpečnou obsluhu v souladu s mezinárodními normami. Rozhraní HMI je v průmyslovém odvětví důležitým prvkem pro dobře fungující ucelený koncept. Odborná studie podrobně popisuje platné příslušné normy a předpisy pro implementaci základních a bezpečnostních funkcí. Na provedení ovládacích a signalizačních přístrojů se vztahují specifické předpisy (barevné a písemné značení). Je také důležité se obeznámit s místními předpisy a požadavky trhu pro vybavení, které bude globálně exportováno.
Odborná studie navíc projednává standardy týkající se co možná nejjednoduššího způsobu zprostředkování prostřednictvím provozních konceptů. Návrháři strojů a aplikací se musí sami sebe zeptat, jaké informace chtějí svým zákazníkům nabízet a jaké komponenty mohou poskytnout. Toho lze dosáhnout uplatněním všeobecně používaných symbolů znázorňujících obecné funkce. Dojde tak ke snížení počtu složitých rozdílů v národních postupech.
Vývoj rozhraní člověk-stroj však zahrnuje i integraci do již existujících systémů, což představuje výzvu pro vývojáře. Je totiž třeba vyvinout koncepty, které lze snadno integrovat do stávající systémové architektury. Na HMI (rozhraní člověk-stroj) se obvykle pohlíží jako na základní součást celkového automatizačního řešení s programovatelným logickým automatem (PLC) v jádru tohoto systému.
Digitální svět se vyvíjí rychle, a co se dnes zdá téměř nemožné, může být v blízké budoucnosti realitou. To platí i pro HMI. Společnost Eaton nabízí také informace týkající se vývoje inovativního ovládacího vybavení založeného na zkušenostech v kombinaci se širokou nabídkou produktů. Vizualizační software Galileo je zde důležitou součástí, protože umožňuje implementaci intuitivních procesů pro provozní koncepty v krátkém čase.
Odbornou studii si můžete stáhnout zdarma pod následujícím odkazem: KLIKNĚTE ZDE.
Převzato z oficiálního webu společnosti EATON. Přejít na originální člíánek
Nejsou žádné příspěvky k tomuto článku. Buďte první!
Pro přidání příspěvku do diskuse musíte být přihlášeni. Nevhodné, nebo vulgární příspěvky budou redakcí odstraněny.
Vložit nový příspěvek
Jističe, chrániče a oblouková ochrana ochrání vaši elektroinstalaci a rouška ochrání vás. Nakupte ...
Zúčastněte se a zjistěte, jak ušetřit za energie nebo jak řídit svou domácnost pohodlně přímo z po ...
Praha, 3. listopadu, 2020: Společnost Eaton, zabývající se řízením energie, ohlásila významné inve ...
Společnost Eaton rozšiřuje svou řadu PowerXL o kompaktní měnič DM1, který pokrývá rozsah výkonu do ...
Společnost Eaton v nedávné době uvedla na trh nové vícebarevné LED signálky z řady ovlád ...
2. 3. 2021 ve 13:00, Jan Marek - Konfigurace výkonových jističů v E-Configu Správná konfigurace výkonového ji ...
9. 3. 2021 ve 13:00, Jaromír Pávek - Chytré řešení pro spínání, stmívání, topení a rolety s ovládáním ze Smar ...
16. 3. 2021 ve 13:00, Jan Marek - Základy k proudovým chráničům Ať už jste student na distanční výuce, nebo e ...
23. 3. 2021 ve 13:00, Jan Marek - Proudové chrániče podrobněji Kde použít jaký chránič? Pokud je výběr správn ...
30. 3. 2021 ve 13:00, Jan Marek - Základy k instalačním jističům Pokud víte o elektrice víc než to, že se otá ...