www.PROFIKLUBELEKTROTECHNIKU.cz
Přihlášení / Registrace

Rozvodnice KLV jako úplné kryty dle ČSN EN 60670-24

Dle současné legislativy je výrobce rozváděče povinen k jakémukoliv rozváděči vydat prohlášení o shodě. Aby byla tato shoda prokázána, musí být u každého rozváděče provedeno ověření návrhu a kusové ověření. Pro některé menší výrobce rozváděčů a obzvlášť pro pracovníky montážních firem, kteří kompletují jednoduché rozváděče s modulárními přístroji přímo na stavbě, však provedení ověření návrhu a kusového ověření může činit komplikace – ať už z důvodu chybějících měřících přístrojů či z důvodů nedostatečné znalosti normy ČSN EN 61439. Posouzení shody znamená rovněž spoustu administrativní zátěže.

Vhodným řešením pro domovní a podobné instalace se jmenovitým proudem do 63 A a zkratovým proudem do 10 kA je použití skříní, které byly odzkoušeny jako úplný kryt dle normy ČSN EN 60670-24. Při osazení takovéhoto úplného krytu přístroji a jeho zapojení tedy nevyrobíme rozváděč, ale integrujeme spínací přístroje do úplného krytu. Ten se neposuzuje dle normy ČSN EN 61439, která je zaměřená na posuzování shody rozváděčů, odpadá tedy nutnost vydávat prohlášení o shodě, a tím pádem i provádět ověření návrhu a kusové ověření. Vzhledem k tomu, že z úplného krytu osazeného přístroji dle ČSN EN 60670-24 nevznikne nový výrobek, je tento úplný kryt s integrovanými přístroji součástí elektrické instalace a tedy podléhá revizi spolu s instalací. Při revizi je nezbytné, aby revizní technik posoudil i způsob osazení a zapojení úplného krytu a vše uvedl v revizní zprávě.

Společnost Eaton má jako úplné kryty odzkoušeny rozvodnice pod omítku a do dutých stěn řady KLV s jmenovitým proudem do 63 A. Nabízí se ve dvou variantách. Varianta pro modulární přístroje s DIN lištami je zkoušená jako úplný kryt PD (úplný kryt pro předem určená zařízení). Tyto kryty mohou být osazeny pouze přístroji uvedenými v návodu. Je zde zahrnuto téměř celé portfolio instalačních přístrojů EATON, což umožňuje pokrytí prakticky všech běžných domovních aplikací. Při dodržení návodu u krytu PD nemusíme počítat oteplení.

Multimediální varianta s montážní deskou a jednou DIN lištou je odzkoušena jako úplný kryt GP (úplný kryt pro všeobecné účely). Tento kryt je určen pro elektronická zařízení jako např. Wi-Fi routery, modemy, televizní rozbočovače apod. a není zde dovoleno osazovat instalační přístroje (chrániče, jističe,aj.). U krytu GP je nutné při instalaci provést vypočet ztrátového výkonu instalovaných zařízení, který musí být menší než maximální povolený ztrátový výkon daného úplného krytu. Výpočet je však velmi jednoduchý, protože při použití elektronických zařízení, kde předpokládáme trvalé napájení, se pouze sečtou ztrátové výkony jednotlivých elektronických zařízení a jejich adaptérů. Dle návodu je rovněž nutno použít zámek LOCK-KLV dodávaný jako volitelné příslušenství.

 

Diskuse k obsahu
Příspěvků (1)  |  Uživatelů (1)  |  Poslední (11. srpen 2017, 14:31:41)

Pro přidání příspěvku do diskuse musíte být přihlášeni. Nevhodné, nebo vulgární příspěvky budou redakcí odstraněny.

jiří koláček | Pátek 11. srpen 2017, 14:31:41
Zajímavé řešení - má výrobce, pro revizní techniky navržený postup "posouzení"??? KOLÁČEK
Vývoj a správa prezentace NAUSUS