www.PROFIKLUBELEKTROTECHNIKU.cz
Přihlášení / Registrace

Ochrana elektroniky před účinky blesku

Nadcházející léto bude opět napínavé. Důvodem mohou být četné bouřky a s nimi spojené energetické výkyvy v přenosové soustavě. Výskyt přepětí ve většině českých kanceláří a domácností je častou nepříjemností, která může vážně poškodit elektroniku, počítače, přístroje nebo servery. Opatření proti těmto škodám jsou principiálně snadná. Společnost Eaton nabízí hned několik řešení pro komplexní ochranu proti přepětí, a zároveň záložní zdroje při výpadku proudu. Na trhu pak vedou především Protection Station a Protection Box.

Každý rok zasáhne v období mezi květnem a červencem naše území zhruba 40 bouřek. Místo dopadu blesku není možné určit dopředu, většinou se ale jedná o vrcholky objektů. Proto fungují tradiční hromosvody, které odvádějí energii blesku a tím chrání před poškozením či vznikem požáru. Ty však mnohdy nestačí.

Lidé stále podléhají iluzi, že k ochraně domácích spotřebičů stačí tradiční hromosvod, který odvede energii blesku, a tím ochrání celý objekt i jeho vnitřní zařízení. Případně se domnívají, že je dostačující například vypnutí počítače. To je ale velký omyl, vedoucí mnohdy ke ztrátě velmi cenných dat. Naštěstí se povědomí konečných spotřebitelů o vhodné ochraně rok od roku zlepšuje. Řada z nich si totiž uvědomuje, že cena zabezpečovacích zařízení v podobě tzv. „ochrany proti přepětí“ je stále neporovnatelně nižší, než škoda způsobená bleskem.

Ochrana citlivých zařízení

Ochrany proti přepětí od firmy Eaton jsou určené pro citlivá zařízení, u nichž filtrují síťové napájení, a při dodržení všech pravidel správné instalace chrání před napěťovými špičkami a nepřímými následky atmosférických výbojů. Ochrany proti přepětí jsou obvykle považovány za první úroveň ochrany. Pro uspokojení náročnějších požadavků, například požadavek na dodávky napětí i při výpadku hlavního napájení, jsou určeny UPS (zálohovací zdroje přepěťové ochrany, jež umožňují běh systému při výpadku proudu pomocí funkce „správa napájení“).
 

Mezi ochrannými prvky je řada rozdílů, kterým je nutné věnovat při výběru konkrétního zdroje zabezpečení nemalou pozornost. Mezi konkrétní produkty, které nabízí společnost Eaton, patří jednoduchá ochrana proti přepětí, např. typy Protection Strip a Protection Box, i záložní zdroje UPS s označením Protection Station. Jedná se produkty s nainstalovanými svodiči přepětí třídy T3 (III, D), které představují poslední stupeň ochrany citlivé elektroniky jako je PC, TV, satelit, atd. K tomu, abychom zařízení ochránili dokonale, je však nezbytné je kombinovat se svodiči třídy T1 a T2 (modulové svodiče přepětí třídy T2, kombinované svodiče přepětí třídy T1 aT2 a sady svodičů přepětí třídy T1 a T2) z produktového portfolia společnosti Eaton.

Úspěšné řešení pro domácnosti a malé kanceláře Eaton Protection Station

Mnoho malých a domácích kanceláří sahá právě po Eaton Protection Station, které nabízí úplnou ochranu domácích počítačů a digitálních a multimediálních zařízení, a to až s 8 standardními zásuvkami s funkcí energetické úspory. Eaton Protection Station se vyznačuje efektivním elektrickým zapojením s funkcí EcoControl, která automaticky odpojí periférie, je-li vypnuto hlavní zařízení (tedy počítač, HDTV, domácí datová síť, úložiště dat, apod.). Tato funkce pomáhá ve srovnání s předchozími generacemi UPS uspořit až 30 % energie.

Pro ochranu internetového PC, multimediálního počítače s periferiemi, nebo herní konzole existují tři verze s různými výkony v zálohovacím režimu, a sice 500 VA/250 W, 650 VA/400 W, nebo 800 VA/500 W. Díky tomu, že Eaton Protection Station může pracovat v libovolné poloze a zapadne do jakéhokoli uspořádání, a je tedy plnohodnotným modelem vhodným pro všechna použití.

Zásuvkový blok Eaton Protection Box je navržen k ochraně napájení citlivých zařízení před přepětím, interferencí a nepřímými vlivy atmosférických výbojů. Jde o špičkovou ochranu proti přepětí s moderní konstrukcí a dimenzováním podle nomy IEC 61643-1.Eaton Protection Box

Přepěťová ochrana Eaton Protection Strip spolehlivě ochrání výpočetní techniku a multimediální zařízení, jako jsou televizní přijímače, Hi-Fi sestavy, videorekordéry, DVD či BD přehrávače.

Fotogalerie
Soubory ke stažení
jednolist-svodice-do-ip-nr_001.pdf | 457 KB16. květen 2012
Diskuse k obsahu
Příspěvků (0)  |  Uživatelů (0)  |  Poslední (prázdné)

Nejsou žádné příspěvky k tomuto článku. Buďte první!

Pro přidání příspěvku do diskuse musíte být přihlášeni. Nevhodné, nebo vulgární příspěvky budou redakcí odstraněny.
Vložit nový příspěvek

Vývoj a správa prezentace NAUSUS