www.PROFIKLUBELEKTROTECHNIKU.cz
Přihlášení / Registrace

Bezdrátový systém xComfort nyní komunikuje také po datovém kabelu Ethernet nebo WiFi

Bezdrátový systém xComfort nyní komunikuje také po datovém kabelu Ethernet nebo WiFi

Ethernet komunikační interface – ECI

Nové řešení pro komerční a administrativní budovy umožňuje bezdrátové ovládání systémových prvků pro řízení zastínění a osvětlení, regulaci vytápění a chlazení, energy management - měření spotřeby energií, plynu a vody; nyní rovněž po datovém LAN kabelu s komunikací v sítích LAN a WiFi.

 

Komunikační jednotka ECI (Ethernet Communication Interface)bezdrátově ovládá přístroje xComfort v dosahu svého radiofrekvenčního signálu a informace předává prostřednictvím ethernetu nebo WiFi do sítě LAN pro další využití. Vhodně umístěné jednotky tak mohou ovládat bezdrátová zařízení na jakémkoliv místě v budově a v rozsáhlých objektech dokonce zajišťovat komunikaci mezi RF přístroji. Jde o nové řešení systému xComfort pro velké komerční a administrativní budovy.

Komunikační jednotku ECI v provedení LAN nebo WiFi lze využít v bytech, domech a v kancelářských budovách v případech, kdy jsou mezi patry nebo objekty problematické železobetonové zdi nebo stropy, kterými radiofrekvenční signál standardně neprostoupí. Přímá komunikace mezi bezdrátovými přístroji (aktory/senzory) by mohla být vlivem nedostatečného signálu ohrožena. V tomto případě není možné použít mezi přístroji klasický routing signálu vzduchem, ale je nutné zvolit bezpečnější komunikaci – routing po kabelu. Stačí na obou místech nainstalovat rozhraní ECI, jež jsou propojena ethernetovým kabelem do klasické datové sítě (adresace IPv4 nebo IPv6).

Jednotky se tedy připojují přes LAN router do samostatné ethernetové sítě anebo se využije stávající datová síť v budově. Pokud ethernetová síť není dostupná, použijí se ECI jednotky s WiFi komunikací. Při požadavku vzdáleného ovládání je pokyn uživatele nebo ze senzoru převeden do systému přes nejbližší ECI rozhraní v dosahu vyslání požadavku a přes kabel LAN, případně signálem WiFi předán do druhého ECI pro zpracování požadavku.

 

Široké možnosti použití ECI

Jaký zasíťovat malé a velké budovy?

ECI interface jsou vyráběny pro různé standardy komunikace a možnosti napájení. K dispozici jsou ve třech provedeních – pro ethernetové sítě ECI-LAN s externím napájením a ECI-LAN (PoE) s napájením jednotky z ethernetu (ethernet je zdrojem energie). Pokud je vyžadována bezdrátová komunikace, použije se jednotka ECI-WiFi s externím napáječem. Jednotky zapínají nebo vypínají spotřebiče nebo osvětlení radiofrekvenčním signálem (RF). Řízeny mohou být rovněž centrálními jednotkami Home Manager nebo Room Manager, rovněž signálem RF.

Navrhované projektypro malé budovy obvykle vystačí s „routingem vzduchem“ bez použití ECI. Každý aktor bezdrátového systému xComfort je navíc routerem, jenž pomáhá v komunikaci mezi ostatními přístroji. Při nedostatečném RF signálu je ovšem už jednotka ECI-LAN nebo ECI-WiFi nezbytná. ECI jednotky jsou tedy propojeny kabelem LAN a předávají si tak pokyny pro ovládání přístrojů, i když jsou mezi nimi železobetonové zdi nebo delší vzdálenosti.

Projektypro rezidenční domy avelké komerční aadministrativní budovy uvažují vždy s rozhraními ECI-LAN. V objektu lze využít mnoho těchto rozhraní, může jich být použito dokonce až 255. Ke každému ECI lze přiřadit až 99 RF přístrojů, teoreticky lze tedy uvažovat budovu s celkem 22.950 bezdrátovými komponenty! Pokud je nainstalováno více ECI, není již celkový počet RF komponent v jednom projektu omezen, neboť hlavní páteřní komunikace mezi patry či objekty probíhá po kabelu. RF přístroje v tomto případě bezdrátově komunikují pouze s přiřazenou jednotkou ECI a v rámci jednoho patra, která předává data do sítě.

Konfiguraci celého projektu včetně ECI interfaců se provede softwarem Eaton MRF 2.05 CZ. Software navíc dovoluje nastavit příslušné síťové parametry ECI jednotky (IP adresu, masku podsítě, gateway adresu) a uskutečnit test IT komunikace. Připojení k internetu umožní případnou vzdálenou aktualizaci funkcí ECI, dopředu je připraveno pro nadcházející éru adresace IPv6.

 

Nové možnosti ovládání a vzdáleného řízení

Systém xComfort je možné ovládat mobilním telefonem, panely Home Manager a Room Manager, tabletem s dotykovým ovládáním, touch screenem nebo z počítače s instalovaným vizualizačním softwarem, ale také z nadřazených systémů (např. audio), případně i přes internet. Ovládání RF systému je umožněno díky zmíněnému rozhraní ECI nebo použitím vizualizačního USB/RS232 interface CKOZ.  

Přímo v místě instalace, ale také pohodlně na dálku, lze řídit osvětlení a spínání spotřebičů, otevření příjezdové brány, ovládat rolety, vytápění, zabezpečení domu, kontrolovat spotřebu energií a řadu dalších funkcí.


Pro ovládání RF systému z iPad, iPhone, iPod, Windows je možné využít aplikaci společnosti Tefora, která běží na platformě iRidium Mobile (v budoucnu se plánuje rovněž funkcionalita pro Android, Mac a Linux). Elegantní grafická aplikace umožní zákaznické přizpůsobení konkrétnímu projektu (vzhled, uspořádaní, obsah  stránek, navigace). Komunikace s xComfortem je zatím jednosměrná - aplikace umožňuje pouze ovládání prvků, ale už brzy bude dostupná obousměrná komunikace, včetně načítání analogových a binárních hodnot a stavů aktorů (teploty, binární veličiny, energie apod).

Pro ovládání xComfortu z počítače s OS Microsoft Windows můžete využít zcela novou aplikaci xControl, která umožní ovládání základních funkcí RF systému s obousměrnou komunikací. Grafická aplikace umožňuje zobrazení stavů a analogových hodnot vybraných prvků jednoduchým a přehledným způsobem, jeden datový bod odpovídá jedné ovládací „dlaždici“. Pro připojení k PC se použije komunikační interface CKOZ-00/03, zapojený do USB portu počítače (příp. i do RS232 sériového portu).

V budoucnu se plánuje podpora i pro komunikační Ethernet interface ECI a možnost použití více interface CKOZ. Je velmi pravděpodobné, že nebude chybět ani síťová verze a vzdálené ovládání přes internet či z mobilních telefonů s OS Android. To vše bude závislé na požadavcích zákazníků.

Velmi zajímavým řešením ovládání osvětlení a rolet např. ve vaší kanceláři či bytě je ikonkou, nainstalovanou přímo na Windows plochu vašeho počítače. Kliknutím na ikonku se spustí aplikace xDesktop, která zajistí vyslání jednosměrného příkazu pro ovládání konkrétního datového bodu. Tímto způsobem je možné ovládat osvětlení, nastavit jeho intenzitu, zastínit okno, zapnout klimatizaci apod.

Řešení je vhodné např. v administrativních budovách, kdy se ke vstupu do kanceláře nainstaluje pouze jeden RF vypínač pro základní ovládání osvětlení a vše ostatní se ovládá už od stolu z vašeho PC, ke kterému je připojen CKOZ interface. Pokud je třeba zajistit přístup z několika PC současně, CKOZ interface se připojí pouze k jednomu počítači ve středu budovy a k tomuto počítači se nazdílí přístupy ostatních uživatelů (tzv. VPN přístup).

Fotogalerie
Diskuse k obsahu
Příspěvků (0)  |  Uživatelů (0)  |  Poslední (prázdné)

Nejsou žádné příspěvky k tomuto článku. Buďte první!

Pro přidání příspěvku do diskuse musíte být přihlášeni. Nevhodné, nebo vulgární příspěvky budou redakcí odstraněny.
Vložit nový příspěvek

Vývoj a správa prezentace NAUSUS