www.PROFIKLUBELEKTROTECHNIKU.cz
Přihlášení / Registrace

Možnosti stmívání LED s Eaton iLight

Před výměnou klasických světelných zdrojů na LED osvětlení je třeba zvážit mnoho faktorů, které musí být brány v úvahu např. typ svítidla, ovládání, druh stmívací jednotky, řídicí protokol, počet a příkon světelných zdrojů.

Přímé stmívání LED diod

Řada iLight obsahuje dva typy přímých stmívacích kontrolérů; induktivní SCi (náběžná hrana, triakové obvody) a SCLED (náběžná, sestupná hrana, tranzistorové obvody).

Typ SCi má požadavek na minimální zatížení 20W na kanál, což může být problém, pokud na straně zátěže jsou zdroje s nízkým příkonem. Jakmile bude snížena úroveň osvětlení, velikost zatížení poměrně tomu klesne, a pokud poklesne pod hranici 20W může docházet ve většině případů k blikajícímu efektu.

Technologie LED osvětlení se rychle vyvíjí, stále se však jedná o relativně novou záležitost. Provedení a kalibrace miniaturních ovladačů, nacházejících se ve starších LED svítidlech nebo větších externích ovladačích používaných pro nízkonapěťové LED osvětlení, se mohou od různých výrobců lišit. Následkem toho je při zavádění nového svítidla, bez předchozí zkušenosti jeho provozu s iLight stmívací jednotkou, jedinou cestou jak si být jist, že svítidlo pracuje správně, otestovat daný vzorek a zjistit, jak kvalitně jsme schopni daný světelný zdroj stmívat. To je obzvlášť doporučeno při použití typu SCi stmívačů, kde LED diody neurčují typ zátěže pro návrh jednotky.

Poznámka: Při sepnutí obvodu s LED osvětlením se objevují vysoké náběhové proudy. Výrobci svítidel obvykle doporučují počet svítidel na smyčku v závislosti na typu jištění. Dodržením maximálního počtu svítidel předejdeme výpadkům jističe při sepnutí spínače světelného okruhu.

V některých případech může být řešením přidání „umělé zátěže“ a zvýšení zátěže výstupu stmívače na úroveň, která odpovídá stabilnímu obvodu. Toho může být dosaženo bezpečným uložením zatěžovacích rezistorů nebo ekvivalentním typem zátěže jako malý ohřívač rozváděče. Testy ukázaly, že přidáním minimálně 25W rezistivní zátěže můžeme zlepšit rozsah stmívání a stabilitu obvodu. V některých případech může být vyžadována i vetší umělá zátěž až o velikosti 50W, pokud je příkon LED mimořádně malý a je za potřebí stmívání na velmi nízkou úroveň.

Jednotky SCLED, které v současnosti používáme jsou řetězově řazeny, nemají požadavek na minimální zatížení a jsou obecně více kompatibilní s LED zátěžemi. Detaily k těmto jednotkám jsou dostupné na hlavních webových stránkách. Potřebujeme otestovat vzorek této stmívací jednotky abychom s určitostí věděli, že bude tlumit hladce, jelikož výstup LED se může značně lišit od wolframové zátěže.

Shrnutí:

·         Výstup 240V AC z SCi a SCLED kontrolérů

·         SCi - pouze náběžná hrana, triaková stmívací technologie, vytvořeno pro odporovou a induktivní zátěž

·         SCLED je novější technologie speciálně zaměřená na LED svítidla a může být nastavena na ovládání zátěže pomocí sestupné hrany

·         SCLED nepodporuje magnetickou zátěž (vinuté transformátory a relé)

·         Kvalita a provedení LED svítidel, zvláště těch starších se může lišit. Doporučujeme vyzkoušení malého vzorku svítidel před objednáním pro ujištění, že jsou splněny všechny požadavky.

·         Přehled výsledků testovaných LED svítidel ovládaných pomocí SCLED jsou dostupné zde: http://www.ilight.co.uk/scled/lamp-results-rev2-1013.pdf

 

Vysoko-frekvenční stmívání (1-10V, DSi, DALi)

Pomocí protokolu 1-10V a DALi odešlou stmívací jednotky typu SCH příkaz k nastavení osvětlení na zadanou hodnotu. V tomto případě je samotné stmívání již realizováno předřadníkem svítidla a neměli byste očekávat žádné problémy, pokud svítidlo obdrží příkaz. Nejsou zde žádné minimální požadavky na zátěž, a jelikož jsou řídicí metody (hlavně DALi) průmyslovými standardy, můžete očekávat širokou kompatibilitu.

·         SCH jednotky nabízí možnost řídit osvětlení pomocí protokolů 1-10V, DSI a DALI

·         5ti vodičová kabeláž (L , N, PE a řídicí pár)

·         Režim ovládání předřadníků lze nastavit pro každý výstup

·         Spínané napájení pomocí 240V AC relé (vhodné pro 1-10V předřadník k dosažení 0%)

Řízení DMX512

DMX je metoda digitálního řízení osvětlení, hojně používaná v divadelním a zábavním průmyslu. V architektonickém osvětlení není třeba velké množství řídicích kanálů, zde je DMX používáno na změnu barev RGB osvětlení, často ve funkci bodového osvětlení umýváren či jako světelná kulisa. iLight má dva DMX kontroléry SCD24 a SCD96 s 24 a 96 dostupných kanálů DMX, resp. (DMX zahrnuje 512 kanálů).

DMX je síť s kapacitou až do 32 DMX zařízení (včetně kontrolérů) může být drátován společně s datovým kabelem (např. CAT5). Předřadníky jsou nastaveny se základní adresou, která umožňuje jejich seskupení dohromady (DMX adresy mohou být shodné při požadavku stejné funkčnosti), nebo jsou rozděleny do samostatných skupin a každá bude reagovat na jinou DMX adresu.

Stmívání LED pomocí DMX, stejně jako s typem jednotek SCH, není problém, protože osvětlení může být nepřetržitě napájeno síťovým napětím a svítidla jsou stmívána kontrolérem dávajícím příkazy do DMX dekodéru/předřadníku.

Fotogalerie
Diskuse k obsahu
Příspěvků (0)  |  Uživatelů (0)  |  Poslední (prázdné)

Nejsou žádné příspěvky k tomuto článku. Buďte první!

Pro přidání příspěvku do diskuse musíte být přihlášeni. Nevhodné, nebo vulgární příspěvky budou redakcí odstraněny.
Vložit nový příspěvek

Vývoj a správa prezentace NAUSUS